Kampenmotindex – Ekonomiblogg

Ekonomiblogg om aktier, utdelningar och företagande

husuppdateringVilla

Huset blir bättre och bättre

Nu har jag och min fru bott cirka ett år i vårt hus. Det var ganska mycket som ändrades för cirka 1 år sedan. Försäljning av bostadsrätt, köp av villa, nya jobb och ny stad.

Men allt har fungerat väldigt bra och vi har aldrig ångrat vårt beslut. Nu börjar vi även få ordning på huset!

Vi gjorde ett medvetet val när vi köpte vårt hus och vi visste att det var en del att göra men huset kostade bara 1/3 av den gamla bostadsrätten som låg inne i centrala Göteborg.

Men nu cirka ett år senare börjar vi verkligen få ordning på huset. Vi har bytt golv på hela övervåningen, målat om alla väggar eller tapetserat i alla rum utom ett på övervåningen. Samt målat om hela taket.
Trappen upp till övervåningen har slipats och målats. I hallen nere har vi installerat golvvärme och lagt in klinkers. Övriga rum på nedervåningen har fått ny färg i taket och på väggarna samt att vi bytt ut vitvarorna i köket.

Samt kanske något av det viktigaste, all el är utbytt. Både proppskåp, ledningar, strömbrytare och uttag.

Så det känns som att vi har hunnit med ganska så mycket under det första året.

Utvalda inlägg: 


Politiskt kaos
17 nya miljardärer i Sverige

2 svar på ”Huset blir bättre och bättre

  • bra jobbat,

    har själv renoverat i stort sett hela huset sedan april.

    rivit ut hela bottenplan på ca 100 m2
    grävt ur krypgrunden ca 1 meter.
    hissat upp huset och gjutit ny sula samt murat upp en ny syll runt hela huset. bytt alla bärande innerväggar och 1 yttervägg
    reglat upp alla golv igen och alla innerväggar.
    dragit ny el och golvvärme på hela nedervåningen.
    installerat nytt kök.

    har gjort allt jobb själv förutom bytt proppskåpet 🙂
    det är bara att kämpa på 😉

    //Tobias

    Svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.